Zapratite nas:
Vezano za upućene lične opaske kluba odbornika barskog DPS-a, primoran sam na ovaj način da im odgovorim.
Prvenstveno bih se osvrnuo na navode da je moje obrazovanje upitno. Dakle, ta grupa neznavenika naziva upitno obrazovanje stečeno u školi “Jugoslavija” u Baru, zatim poznatoj barskoj Gimnaziji i na kraju stečeno zvanje diplomirani pravnik na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Ne mogu da vjerujem da proklamovane “patriote” nazivaju ove obrazovne ustanove spornim i da se u njima stiču “sporne kvalifikacije”. Ali kako su ista lica bili akteri osnivanja velikog broja privatnih fakulteta širom Crne Gore, jednim dijelom i onih gdje “uveče prelistaš, ujutru zablistaš”, pred profesorom često i online, onda razumijem nesrećnu konstataciju odbornika barskog DPS-a. Zatim navode moj nelegalni izbor na mjesto Izvšnog direktora?! Izabran sam po Statutu “Luka Bar” AD, koji je usklađen sa privrednim pravom i prema tome morao sam da se javim na konkurs, a zatim da uradim Biznis plan, koji sam obrazlagao pred Komisijom. Medjutim, valjda je nelegalno kada te ne imenuje vrhovni vodja. E to imenovanje zaista nemam.
Zatim moram da se osvrnem na unapređenje kolege Peričića. Da, dobro ste pročitali. Kolega je unapređen na radno mjesto sa većim koeficijentom zarade. Ukazano mu je povjerenje da sa mjesta referenta pređe na mjesto šefa, menadžera i da upravlja ljudima i procesima u kompaniji. Više puta sam ga sretao po hodnicima i holovima Upravne zgrade, pa sam prepoznao da ima višak vremena, dosta energije i da želi da mijenja sistem na bolje. Prepoznajući tu energiju kod njega, insistirao sam da je pravi čovjek da preuzme vođenje procesa i ljudi u kompaniji, pri čemu će čak i zarada da mu bude veća. Sada mi odgovorite gdje vi vidite tu kaznu? Međutim, znajući sistem koji je građen decenijama, da se sjedi u jednoj stolici 40 godina do penzije sa floskulom “pusti to, ko je još završio državnu rabotu” moram vas razočarati, i navesti da se i ti poslovi uspješno završavaju. Još bih dodao da je kolega Peričić, da bi nešto radio i popunio radno vrijeme, a ne vilenisao po hodnicima i od kancelarije do kancelarije, uključivan u razna radna tijela, pa čak je radio dobar posao i u disciplinskoj komisiji gdje je saslušavao i izricao mjere zaposlenima protiv kojih je pokrenut postupak. Takođe odnos menadžmenta ka njemu se ogleda u tome da mu je dato da koristi sav odmor radi učestvovanja u političkoj kampanji na lokalnim izborima, i niko ga u tome nije ometao. Jednim dijelom se i tu može vidjeti neophodnost njegovog radnog mjesta, kad je sistem mogao bez njega mjesec dana. U Luci Bar ima dosta politički aktivnih kolega i koleginica i svi imaju jednaka prava, dok god ne urušavaju sistem ili ne pokušavaju da politiku uvedu u kompaniju.
Rekao bih par riječi i o kompaniji. Od kako je promijenjen menadžment, ljudima koji imaju znanje, iskustvo i kvalitetan su kadar prevashodno data je puna sloboda da vode procese, savjetuju, odlučuju. Spoj energije i iskustva. I odličan je rezultat. Tome u prilog govori da je zapošljeno još 130 naših sugrađana i da Luka Bar prihoduje 50-100% više nego u godinama iza nas. Da i pored gomile naslijeđenih problema u kompaniji nesrećnim odlukama Vlade Crne Gore u prošlosti, kompanija živi, razvija se i sada više niko nikad ne može da kaže da Luka ne može da radi. Ovdje zahvaljujem svakom kolegi pojedinačno, što brinu o kompaniji iz koje nose hleb kući svojim porodicama, a ne okreću se protiv nje.
Takođe, moram da se osvrnem na stanare objekata koji gravitiraju ka Slobodnoj zoni. Da, napravili ste nelegalno stambene objekte i na taj način ste vi došli do Luke. Ali potpuno vas razumijem, i znam dobro šta je podstanarski život, koliko je gorak, kao i šta znači imati krov na glavom.
Lokalna samouprava bi trebalo da povede računa da se stane sa nelegalnom gradnjom koja će sjutra biti veliki problem razvoju slobodne zone i Luke Bar, jer do sada nisu radili svoj posao.
U Luci smo odlučili da putni pravac, nekih 400m, u narednih mjesec-dva oplemenimo sa čempresima, visine 2.5m, gusto zbijenim na pola metra širine, i tako ćemo napraviti dupli drvored uz saobraćajnicu. Ovi čempresi rastu do 1m za godinu dana, i nadam se da će dobrim dijelom pomoći da se smanji zvuk od industrijskih mašina, kao i prašina nošena vjetrom. Za ovaj projekat kompanija će odvojiti cca 20.000 -30.000 eura. Ilustracije radi, trenutno u lučkoj operativi postoje samo 2 stabla drveta.
Pravimo plan da postavimo obarače prašine u vidu vodenih prskalica. Takođe smo kupili autočistilicu, koja čisti saobraćajnicu kuda idu kamioni, a ispred magacina gdje se vrši istovar vagona su stalno 1-2 čistilice.
Takođe, objedinjavanjem luke će se u mnogome srediti situacija, jer od kada je tadašnja Vlada Crne Gore, razjedinila luku, počinju problemi za stanare, i kreću žalbe na koje nikada do sada nije bilo sluha u lokalnom DPS- u.
Takođe, razmatramo još neke korake, da se prevencija od svih vrsta zagađenja podigne na veći nivo, ali obavijestićemo sugrađane o tome naknadno.
Još će biti nekih pozitivnih akcija na polju društvene odgovornosti iz Luke Bar, jer svi poslovi koje ugovaramo i radimo su za zaposlene i građane. I uvijek se prisjetim što mi je rekao dobri kolega Dino prije nepunih godinu dana kada smo diskutovali o svim problemima u kompaniji i time ću i završiti : “Luka je majka grada, mnogi su to zaboravili.”
Izvršni direktor “Luka Bar” AD
Ilija Pješčić