Intervju Izvršnog direktora “Luka Bar” AD, Ilije Pješčića u emisiji “Mirno more” za Radio Crne Gore

Luka Bar će nabavkom dvije savremene mobilne dizalice vrijedne oko 10 i po miliona eura, nadomjestiti tri pretovarna mosta koja su srušena 2. jula nakon orkanskih udara vjetra, izjavio je za našu emisiju „Mirno more“ direktor luke Ilija Pješčić. Poručuje i da ako država što skorije ne uloži značajna sredstva u lučku, željezničku i putnu infrastrukturu, Luka Bar dugoročno nema nikakve šanse da se izbori sa konkurencijom na Jadranskom moru.

Dva dana nakon što je 2.jula oluja sa vjetrovima brzine i preko 200 km/h pogodila najveću crnogorsku trgovačku luku i srušila tri pretovarna mosta i utovarni toranj za žitarice Vlada je dala okvirnu procjenu da je materijalna šteta oko 35 miliona eura.

“Procjena 35 miliona je uzeta zbog uzimanja novih, istih dizalica. Međutim, kada smo vidjeli da bi to osim ogromnog iznosa novca iziskivalo i planiranje na samoj obali i pozicioniranje dizalica na nekim novim šinskim sistemima, odlučili smo da se ipak preorjentišemo na mobilne lučke dizalice koje su mnogo zahvalnije kada je riječ o pretovaru, a i jeftinije. Za nekih 10,5 miliona koliko bi koštale dvije mobilne lučke dizalice ekvivalentne onima koje sada imamo, mi bi sanirali čitavu štetu”, kazao je direktor Luke Bar Ilija Pješčić.

Šteta će biti sanirana uz finansijsku pomoć države, kao i sredstava Svjetske banke.

“Vlada, oko samupoznati radni tim koji je kreiran će da predloži da se u budžetu za 2025. godinu uvrsti i pokrivanje troškova nabavke jedne dizalice, da li kroz samo davanje garancija na uzimanje kredita, ili možda i kroz otplatu cijelog kredita, vidjećemo. A plan je da druga se nabavi prenajmenom sredstava koje su nam na raspolaganju strane Svjetske banke za održiv i saobraćani transport kroz Crnu Goru”, kazao je Pješčić.

ODT Bar angažovalo je vještake koji procjenjuju da li je neko odgovoran za materijalnu štetu i koliki je iznos.

“Imam informacije da je vještak završio vještačenje i predao izvještaj ODT-u. Mi smo pitali ODT da kao zainteresovana strana i zbog osiguranja i svega ostalog, i zbog trećih lica koja su oštećena, tu ima par oštećenih vagona Monte Carga i neki konteneri od špeditera, da dobijemo izvještaj i odbili su nas”, kazao je on.

Čeka se procjena materijalne štete, a Pješčić kaže da nemaju informacije ni o eventualnoj odgovornosti.

“Pružili smo sve informacije koje su nam vještaci tražili i od tad je već prošlo tri mjeseca, nemamo nikakve informacije”, istakao je direktor Luke.

A da li je 2.jula 2024.godine, Lučka kapetanija Bar, koja podatke o vremenu dobija od Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, najavila moguće elementarne nepogode, i orkanski vjetar, pitali smo direktora Luke Bar.

“Taj dan je najava bila žutog meteo alarma, gdje je nekih vjetar nekih 40 km na čas, padavine umjerenog intenziteta, a Luka u takvim situacijama u potpunosti regularno radi. Niko nije mogao da prepostavi da će doći do ovoga što je došlo”, rekao je on.

Luka Bar ostvarila je u prvih pola godine dobit oko700 hiljada eura, a veći je i pretovar nego u uporednom periodu 2023.godine. Uprkos manjim kapacitetima za sada uspijeva da ispuni sve preuzete obaveze, ističe Pješčić.

“Mi regularno završavamo, nemamo nikakvih, da kažem, izvanrednih gubitaka na tu stranu, sve je u redu”, kaže on.

Na sjevernoj obali Jadranskog mora Luka Bar ima veliku konkurenciju. Ispred naše najveće luke, odavno su luke Rijeka, Kopar i Ploče. I susjedna Albanija ulaže ogromna sredstva u novu trgovačku luku u blizini Drača.

“E sad zamislite da pored luke bar 80 km odavde niče luka koja vrijedi milijarda eura”, kaže on. .

Crna Gora mora što skorije uložiti značajna sredstva u lučku, željezničku i putnu infrastrukturu, inače, Luka Bar dugoročno nema nikakve šanse da se izbori sa konkurencijom u najbližem okruženju, smatra Pješčić.

“Imate dva sata vožnje između Bijelog Polja i Podgorica, gdje može da ide samo jedan voz zbog trafoa i ograničenja, jer neko nije si sjetio da uloži 3-4 miliona eura zbog novog trafoa, da bi mogla dva voza da crpe stabilno napajanje, da bi mogla se kreću. Treba ulaganje, značajno ulaganje u prugu, treba ulaganje i u Luku. Bojim se da nam je ostala još jedna decenija, ako je ne iskoristimo na pametan način, morat ćemo da razmišljamo o prenamjeni luke, a to je stvarno šteta jer je ogroman potencijal”, kazao je Pješčić.

Preduslov da se valorizuju svi potencijali Luke Bar i privuče teret iz država okruženja, uz investiranje u infrastrukturu je i vraćanje u državno vlasništvo bivših Kontejnerskih terminala, kaže Ilija Pješčić. Mišljenja je da bi tada, u kratkom roku, jedinstvena Luka Bar mogla da uveća četiri puta godišnji prihod.

Izvor: https://rtcg.me/