LASTING (ITALME program)

Opis projekta

LASTING projekat ima za cilj da  ubrza unapređenje sistema  prevoza putnika u području Donjeg Jadrana (Lower Adriatic -.LA) i u tom okviru partneri su se trajno obavezali da će se okupiti kako bi planirali i implementirali kratkoročna – ali održiva – rešenja za poboljšanje intermodalnog Sistema na području donjeg Jadrana. Kao rezultat toga, LASTING partneri su dizajnirali opšti cilj projekta: „Transnacionalna tranzitna koordinacija i racionalizacija prekograničnog putovanja unutar područja LA i integracija sa TEN-T mrežom”. Ovaj cilj se odnosi na Prioritetnu osu 4 („povećati koordinaciju među relevantnim zainteresovanim stranama za promovisanje održivih preograničnih veza”).

Glavni rezulatati ovog projekta će biti:

  • Stvaranje znanja. „Mobilnost putnika u donjem Jadranu“ (PMLA): sveobuhvatna anketa odozdo prema gore uključujući interaktivnu mapu sa porijeklom/odredištem putovanja i detaljan izveštaj. Rezultati su od vitalnog značaja za transportne subjekte.
  • Širenje znanja. „Unapređenje lekcija naučenih putem PMLA ankete“: tehnički seminar i obuka.
  • Plan tranzitnog sistema. „Mreža tranzitnog sistema donjeg Jadrana (LATS Grid)“. LATS Grid deluje kao platforma za saradnju između javnih i privatnih zainteresovanih strana, poboljšavajući multimodalne veze i efikasnost tranzita.
  • Akcija institucionalne održivosti. „1. LATS transnacionalni samit“: trodnevna konvencija, koja uključuje transportne vlasti regija Pulje i Molize i Ministarstva saobraćaja Italije, Albanije, Crne Gore i susjednih zemalja.
  • 2 pilot akcije: (a) Inovativne mjere za ubrzanje procesa ukrcavanja/iskrcavanja u LA lukama; (b) nove regionalne pomorske veze, uključujući intermodalnu vezu odabranih luka sa njihovim zaleđem.

Partneri u LASTING projektu:

  1. Agencija za drživi razvoj Pulja regije (ITA) – Vodeći partner
  2. Lučka uprava južnog Jadranskog mora – Bari (ITA)
  3. Lučka uprava Drač (ALB)
  4. Luka Bar AD (MNE)
  5. Regionalna agencija za razvoj regije Molize (ITA)
  • Facebook